Elektronine vaistine
 
2024 kovo 19 d., antradienis e-vaistinė | Struktūra | Prisijungti | Kontaktai
farmacija|vaistinės|vaistai|vaistažolės|sveikata|negalavimai
 
vaistažolės
fitoterapija
vaistiniai augalai
nuodingi vaistiniai augalai
renkame vaistažoles
vaistažolių preparatai: kaip ruošti?
vaistažolių mišiniai pagal poveikį
liaudies medicinos receptai
vaistažolių horoskopai
forumas
Paprastasis šaltekšnis (lot. Frangula alnus)
Vaistininkė Ramunė Junkienė
2006-04-29


Botaninis augalo pavadinimas: Paprastasis šaltekšnis – Frangula alnus Mill.
Sinonimai: Rhamnus frangula L.
Šeima: Šunobeliniai (Šaltekšniniai) – Rhamnaceae
Liaudiški pavadinimai: kurkliai, marguogis, mekšvuogė, meškauogė, skirpstas, šaltakšnis, šaltokšnis

Aprašymas. Paprastasis šaltekšnis – tai aukštas krūmas ar nedidelis, 1-5 m aukščio medelis, giminingas dygiajai šunobelei (Rhamnus cathartica L.). Žievė lygi, senų šakų – tamsiai ruda, su baltais ištęstais žievlęšiukais – lenticelėmis (žievės kvėpavimo organais), jaunų – rusva, blizganti, su baltomis karputėmis. Jei paskusime viršutinį žievės sluoksnį, tai po juo pamatysime vyšniniai raudonos spalvos sluoksnį – tai pagrindinis, šaltekšnį išskiriantis požymis. Ūgliai raudonai rudi, nedygliuoti. Lapai tamsiai žali, kotuoti, pražanginiai, lygiakraščiai, elipsiški. Žiedai smulkūs, žalsvai balti, susitelkę po kelis lapų pažastyse. Žydi gegužės-liepos mėn. Vaisiai prinoksta rūgpjūčio-rugsėjo mėn. Tai uogos pavidalo, žirnio didumo, nuo raudonos iki violetiniai juodos spalvos (priklausomai nuo prinokimo) kaulavaisiai, kurie nesubrendę nuodingi ir apskritai nevalgomi(!).

Paplitimas. Pasaulyje yra apie 50 šaltekšnių rūšių. Lietuvoje savaime auga tik viena šaltekšnių rūšis – Frangula alnus, kuri dažna visoje Lietuvoje. Auga drėgnuose miškuose, upių ir daubų šlaituose, pelkėse, krūmuose, paežerėse. Mėgsta drėgną, rūgštų, puveningą dirvožemį.

Vaistinė žaliava. Šaltekšnio žievę (Frangulae cortex) patogu rinkti, kai miške kertami nereikalingi krūmai ir medžiai, tarp jų ir šaltekšniai. Anksti pavasarį (balandžio-gegužės mėn.), prasidėjus sulčių judėjimui, augalo žievė lengvai lupasi. Ant jaunų šakų kas 30 cm daromi skersiniai ir vienas išilginis pjūvis ir nulupamos žievės juostelės. Vaistinei žaliavai netinka žievė, apaugusi kerpėmis. Džiovinama gerai vėdinamoje patalpoje, pavėsyje ar džiovykloje 40-45 °C temperatūroje, retkarčiais pavartoma. Žievės vamzdeliai neturi būti įsimovę vienas į kitą.
Tinkamai paruošta žaliava – tai 10-15 cm ilgio, 0,5-2 mm storio į vamzdelius susisukus žievė. Paviršiuje raukšlėta, pilkai ruda, viduje – lygi, rudai raudona, be dėmių, lūžyje – smulkiai plaušuota, kartaus skonio, silpno nemalonaus kvapo.
Vaistams žievė tinka tik po metų nuo jos ruošimo(!), nes šviežioje žaliavoje yra vėmimą sukeliančios medžiagos – frangularozido. Laikymo metu jis virsta frangulinu, šis – frangulaemodinu. Kitas būdas greičiau pašalinti pykinimą sukeliantį cheminį junginį: šviežią žievę reikia pakaitinti 1-2 val. verdančio vandens garuose.

Veikliosios medžiagos. Žievėje yra apie 6 % antraglikozidų (frangulaemodinas, frangulinas, gliukofrangulinas ir chrizofenolis), apie 10 % rauginių medžiagų, gleivių dervų, alkaloidų, cukraus, šiek tiek eterinio aliejaus, dažinių karčiųjų ir mineralinių medžiagų.

Preparatai. Nuovirai. Skystas šaltekšnio ekstraktas (Extractum Frangulae fluidum). Sausas šaltekšnio ekstraktas (Extractum Frangulae siccum). Įeina į vidurius liuosuojančių ir priešhemorojinių vaistažolių mišinių sudėtį.

Poveikis. Šaltekšnio preparatai dirgina storosios žarnos gleivinę, skatina jos peristaltiką ir taip liuosuoja vidurius.

Indikacijos. Priskiriama švelnaus ar vidutinio stiprumo vidurius laisvinantiems vaistams ir vartojama nuo lėtinio vidurių užkietėjimo. Poveikis pasireiškia po 8-10 val. Veikia švelniau nei sena, bet stipriau nei rabarbaras. Ilgai ar didelėmis dozėmis vartojant šaltekšnio preparatus vystosi kalio trūkumas, kas taip pat sukelia vidurių užkietėjimą. Taip gali išsivystyti priklausomybė. Todėl šaltekšnis netinka ilgalaikiam vartojimui. Vartoti galima kelias dienas ir ne ilgiau kaip 2 sav.
Liaudies medicina šaltekšnio žieve gydo podagrą, karšligę, kepenų ligas, geltą, varo žarnyno kirmėles (askarides), o šaltekšnio vaisių užpilą pataria vartoti esant įvairiems kitiems negalavimams. Tačiau vaisių užpilą gerti pavojinga, nes jis gan nuodingas.

Extractum Frangulae fluidum - tamsus, raudonai rudas, kartoko skonio skystis. Praskiestas su vandeniu susidrumsčia. Vartojamas lašais (po 20-40 lašų).
Extractum Frangulae siccum - rudos spalvos, silpno specifinio kvapo, kartoko skonio milteliai. Vartojami dengtų tablečių forma (po 1-2 tabletes prieš miegą).

Kontraindikacijos. Nevartoti nėštumo ir žindymo metu, esant žarnų nepraeinamumui, žarnyno uždegimui, hipokalemijai. Neskirti vaikams iki 12 metų.

Nuoviro ruošimas ir vartojimas
1 valg. šaukštas smulkintos šaltekšnio žievės užpilamas stikline verdančio vandens, indas uždengiamas ir įstatomas į verdančio vandens vonelę, kaitinama 30 min. Nuoviras 10 min vėsinamas kambario temperatūroje, nukošiamas bei praskiedžiamas virintu vandeniu iki 250 ml (pradinio tūrio). Geriama po pusę stiklinės ryte ir vakare prieš valgį.


Literatūros sąrašas


dar skaitykite
Ajeras, balinis
Alavijas, medėjantysis
Amalas, paprastasis
Anyžius, paprastasis
Apynys, paprastasis
Arnika, kalninė
Asiūklis, dirvinis
Avietė, paprastoji
Ąžuolas, paprastasis
Beržas, plaukuotasis
Bitkrėslė, paprastoji
Bruknė
Šalavijas, vaistinis
Šalpusnis, ankstyvasis
Šaltalankis, dygliuotasis
Debesylas, didysis
Šeivamedis, juoduogis
Šermukšnis, paprastasis
Dilgėlė, didžioji
Šlamutis, smėlyninis
Drebulė, paprastoji
Česnakas, valgomasis
Čiobrelis, paprastasis
Erškėtis, paprastasis
Eukaliptas, apskritalapis
Ežiuolė, rausvažiedė
Ginkmedis, dviskiautis
Gudobelė, vienapiestė
Gyslotis, plačialapis
Gyvatžolė, paprastoji
Jonažolė, paprastoji
Kadagys, paprastasis
Kerpena, islandinė
Kiaulpienė, paprastoji
Kietis, kartusis
Kmynas, paprastasis
Krapas, paprastasis
Kraujažolė, paprastoji
Kukurūzas, paprastasis
Lakišius, triskiautis
Liepa, mažalapė
Linas, pluoštinis
Medetka, vaistinė
Meškauogė, miltinė
Melisa, vaistinė
Mėlynė
Moliūgas, paprastasis
Našlaitė, trispalvė
Petražolė, sėjamoji
Pipiras, svaigusis
Pipirmėtė
Pušis, paprastoji
Pūkelis, pelkinis
Pupalaiškis, trilapis
Putinas, paprastasis
Ramunė, vaistinė
Rasakila, paprastoji
Raudonėlis, paprastasis
Rugiagėlė
Rūgtis, dėmėtasis
Saldymedis, paprastasis
Serbentas, juodasis
Sidabražolė, miškinė
Skylenis, įžulnusis
Sukatžolė, paprastoji
Takažolė, paprastoji
Taukė, vaistinė
Trūkažolė, paprastoji
Tuopa, kvapioji
Ugniažolė, didžioji
Valerijonas, vaistinis
Varnalėša, didžioji
Varputis, paprastasis
Žemuogė, paprastoji
Žvaginė, trikertė
apklausa
Kas labiausiai lemia Jūsų pasirinkimą perkant vitaminus vaistinėje?
kaina
reklama
sudėtis
vaistininko patarimas
gamintojas
gydytojo rekomendacija

Naudojimosi taisyklės
e-vaistine | Struktūra | Prisijungti | Kontaktai | e-Sprendimas
 
© 2005-2015 e-vaistine.lt Visos teisės saugomos. Be raštiško sutikimo kopijuoti draudžiama.