Botaninis augalo pavadinimas: Dviskiautis ginkmedis Ginkgo biloba L. Šeima: Ginkmediniai Ginkgoaceae
Aprašymas. Dvinamis (yra moteriški ir vyriški augalai) 30-40 metrų aukščio, vasarą žaliuojantis lapuotis medis. Medžio žievė nuo šviesiai iki tamsiai rudos spalvos, turi stambias raukšles ir tinklą sudarančius plyšimus. Lapai - vėduoklės formos, ilgakočiai, šviesiai žali. Vardas biloba atkreipia dėmesį į tipišką lapo dviskiautę formą. Rudenį lapai pagelsta, nusidažo auksiniai geltona spalva ir prieš žiemą nukrenta. Pirmąkart pražįsta 20-30 metų amžiaus. Vaisius kaulavaisis.
Augalų sistematikoje priklauso plikasėkliams. Tai viena seniausių augalų rūšių. Gyvena labai ilgai 1000-4000 metų. Pradžioje augęs tik Kinijoje, Korėjoje ir Japonijoje, medis palaipsniui atkeliavo ir į Europą.
Paplitimas. Tėvyne laikoma Kinija, Japonija ir Korėja. Laukinių augančių egzempliorių sakoma buvo dar XXa. pradžioje Kinijos pietryčiuose. Šiandien ginkmedis auginamas kaip dekoratyvinis augalas parkuose ir soduose. Lietuvoje labai retas: auginamas Švėkšnos parke, VDU Kauno botanikos sode, Obelynėje ir kitur. Vaistinei žaliavai ruošti auginamas plantacijomis: Tolimuosiuose Rytuose, Pietų Karolinoje, Kinijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje.
Vaistinė žaliava. Ginkmedžio lapai (Ginkgo folium) skinami nuo medžių arba renkami nukritę, jiems pradėjus gelsti (nuo rugsėjo mėn.). Džiovinami vėdinamoje patalpoje arba džiovykloje 40-50 °C temperatūroje. Tinkamai išdžiovinti lapai turi būti šviesiai geltonos spalvos.
Veikliosios medžiagos. Kaupia apie 0,02-0,2 % ginkolidų (diterpenų laktonų kompleksai). Pagrindiniai yra A, B, C ir J ginkolidai. Taip pat kaupia 0,02-0,06 % seskviterpeno bilobalido, 0,5-2 % flavonolinių glikozidų, 0,2-2 % biflavonoidų (amentoflavonas, bilobetinas, ginkgetinas ir kt.), 4-12 % proantocianidinų; organinės rūgštys, karotinoidai, vaškai, vitaminas C.
Preparatai. Vaistinėse gausu įvairių preparatų, kuriuose yra ginkmedžio ištraukos tai sirupai, tabletės, kapsulės, tinktūros, netgi siūloma ginkmedžių lapų arbatos. Tačiau klinikiniais tyrimais patvirtintu gydomuoju poveikiu pasižymi tik tie preparatai, kuriuose yra standartizuoto ginkmedžio ekstrakto EGb761. Tai esktraktas, kuriam keliami aukšti kokybės reikalavimai, todėl jį ne taip paprasta pagaminti kaip išdžiovintus ginkmedžio lapus užpilti verdančiu vandeniu ar spiritu. Be to, dar reikia išvalyti ir kenksmingas priemaišas. Todėl vaistų veiksmingumui ir saugumui nepaprastai svarbi ginkmedžio ekstrakto ruošimo technologija, kuri standartizuotam ginkmedžio ekstraktui EGb761 yra patentuota.
Poveikis. Už ginkmedžio preparatų veikimą atsakingi diterpenų laktonai ir flavonoliniai glikozidai. Standartizuotas ginkmedžio ekstraktas pasižymi antiišeminiu (kraujagysles plečiančiu, mikrocirkuliaciją gerinančiu), neuroprotekciniu (atmintį gerinančiu, dėmesio koncentraciją didinančiu), reologiniu (trombocitų agregaciją slopinančiu ir kraujo klampumą mažinančiu) poveikiu.
Indikacijos. Ginkmedžio vaistiniai preparatai vartojami smegenų kraujotakai gerinti, kai pasireiškia galvos svaigimas, ūžimas ausyse, galvos skausmas, atminties susilpnėjimas, koncentracijos sutrikimai, nuotaikų kaita (pagrindinis simptomas baimingumas). Taip pat vartojama ir periferinei kraujotakai gerinti (galūnių kraujotakos sutrikimai).
Pašalinis poveikis. Virškinimo sutrikimai, alerginės odos reakcijos, galvos skausmas.
Kontraindikacijos. Nevartoti esant padidėjusiam jautrumui (alergijai) ginkmedžio ekstraktui.