Elektronine vaistine
 
2024 kovo 19 d., antradienis e-vaistinė | Struktūra | Prisijungti | Kontaktai
farmacija|vaistinės|vaistai|vaistažolės|sveikata|negalavimai
 
sveikata
pranešimai
sveika mityba
vitaminai ir mineralai
netradicinė medicina
odos priežiūra
sveiki dantys
gražūs plaukai
stiprus imunitetas
ligų profilaktika
forumas
Vėžys saulės spinduliuose
2010 birželio 19 d.

Daugelis žmonių, ypatingai jaunuolių, su nekantrumu laukia vasaros, o sulaukę jos, neįsivaizduoja savo poilsio be saulės. Visuomenė vis dar įpratusi ryškiai įdegusį jauną kūną laikyti grožio etalonu, šokoladinį kūno įdegį sieti ne tik su išvaizda, bet ir su gera savijauta. Tai būdinga ne vien lietuviams, bet ir kitų Europos šalių gyventojams. Todėl labai svarbu suprasti ir įvertinti teigiamą ir neigiamą saulės spindulių poveikį žmogaus organizmui bei vis labiau populiarėjančių soliariumų poveikį sveikatai.

Norėdami įdegti ir be saiko degindamiesi save raminame, kad saulė tai – gyvybės šaltinis, be jos žemė negalėtų būti tokia, kokia yra dabar, jos reikia, kad organizmas pasigamintų pakankamai vitamino D. Visa tai tiesa, tačiau tik tuomet, kai saulės spinduliais nepiktnaudžiaujama.

Pastaruoju metu vis daugiau dėmesio kreipiama į galimas neigiamas saulės poveikio pasekmes. Tą paskatino sergamumo odos vėžiu augimo tendencija, jaunėjantis sergančiųjų odos vėžiu – melanoma amžius bei pačių žmonių elgesys – nesaikingas mėgavimasis saulės voniomis, tampantis net savotiška priklausomybe. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, Europoje kasmet diagnozuojama 3,2 milijono odos vėžio atvejų. Per metus nuo jo miršta apie 2000 žmonių. Preliminariais Vilniaus universiteto Onkologijos instituto duomenimis, 2009 metais Lietuvoje odos onkologiniai susirgimai sudarė 13,7 proc. visų onkologinių susirgimų struktūroje, 2008 metais – 12,8 proc., tuo tarpu 2007 m. – 12 proc. visų onkologinių susirgimų. Airijos vėžio asociacijos duomenimis, 90 proc. odos vėžio atvejų galima išvengti, nes visos rizikos priežastys susijusios su saule, deginimusi ir soliariumais.


KOKS YRA ULTRAVIOLETINIŲ SPINDULIŲ POVEIKIS?

Oda yra žmogaus organas, kuris pirmiausia pajunta saulės spindulius. Odos įdegis yra apsauginė organizmo reakcija į saulės spindulių poveikį.

Ultravioletiniai saulės spinduliai yra skirstomi į tris tipus: UVA, UVB ir UVC, iš kurių pavojingi du pirmieji. Daugiau nei 90 proc. UVB spindulių sulaiko epidermis (išorinis odos sluoksnis). Deja, daugiau nei 90 proc. nemelanominio odos vėžio atvejų ir sukelia šių spindulių poveikis. Tai viena dažniausių piktybinio naviko formų, kuri negydant yra mirtina. UVA spinduliai, pasiekiantys odą, į organizmą patenka giliau: 20 proc. šių spindulių patenka iki dermos (tikrosios odos). Be teigiamo šių spindulių poveikio (UVB spinduliai skatina vitamino D, kuris būtinas, kad kalcis susigertų į kaulus, sintezę), saulė gali ir labai stipriai pakenkti. Nematomas saulės poveikis atsiranda tada, kai pernelyg stiprūs UV spinduliai ilgą laiką veikia odos ląsteles, taip sukeldami ląstelių pokyčius ir silpnindami imunitetą, ko pasekoje atsiranda paraudimai ar nudegimai. Toks nematomas saulės poveikis gali paliesti visus odos tipus: tiek tamsią ar labai tamsią odą, tiek šviesią, netoleruojančią saulės odą.

Ultravioletinių spindulių poveikis priklauso nuo daugelio veiksnių. Nors tokie rizikos veiksniai kaip rasė, amžius ir šeimos anamnezė melanomą sąlygoja labiau negu nudegimas saulėje, saulės spinduliavimas yra vienintelis veiksnys, kurio galime išvengti. Saulės spindulių poveikis vaikystėje turi itin didelę įtaką susirgti melanoma, todėl saugotis tiesioginių saulės spindulių poveikio būtina nuo pat kūdikystės. Paskaičiuota, kad saulės spinduliavimo vengimas nemelanominio vėžio riziką galėtų sumažinti net 80 proc.

Norėdami pamatyti, kokį poveikį saulė per daugelį metų padarė Jūsų odai – palyginkite išorinę dilbio pusę su vidine šlaunies puse.


KIEK LAIKO FIZIŠKAI SVEIKAM ŽMOGUI GALIMA PRALEISTI SAULĖJE?

Pavojingiausias metų laikas lepintis saulės spinduliais yra nuo ankstyvo pavasario iki pat rugpjūčio vidurio. Tuo metu saulės spinduliai yra patys intensyviausi.

Nekarštą vasaros dieną rekomenduojama būti saulėje, kai ji nėra aktyvi ir „pikta“. Geriausias laikas – iki 10 – 11 val. ryto ir po 14 valandos. Karštą vasaros dieną specialistai pataria nesilepini saulės spinduliais nuo 10 iki 14 valandos, geriausia tą laiką praleisti mirguliuojančiame pavėsyje.

Rekomenduojamas buvimo kaitrioje saulėje laikas pirmomis dienomis neturėtų viršyti 15 – 30 min.

Svarbu, koks odos tipas būdingas saulės veikiamam žmogui ir kiek laiko jis praleidžia saulėje. Tai, kas įprasta tamsiaodžiui dykumų gyventojui, kuris nuo gimimo gyvena 40 ir daugiau laipsnių C temperatūros aplinkoje, gali būti pražūtinga šviesiaodžiui rusvaplaukiui šiauriečiui.

Atminkite! Smėlis, sniegas, betonas ir vanduo gali atspindėti net iki 85 proc. saulės spindulių, taip padidindamas spinduliavimą!


SOLIARIUMAS – RIZIKINGAS MALONUMAS?

Į šį klausimą vieningo atsakymo nėra. Soliariume UVA ir UVB spinduliai yra suderinti vieni su kitais ir dozuojami lempų, kurios tiesiogiai ir sąlyginai mažu atstumu veikia žmogaus odą. Toks spindulių veikimas turėtų būti atsakingai dozuotas, atsižvelgiant į žmogaus odos tipą, sveikatos būklę, kosmetiką, amžių bei vartojamus vaistus. Deja, šių dienų jaunimas to nepaiso, soliarumas jiems tampa savotiška priklausomybe - soliariumuose lankosi daug dažniau negu reikėtų, deginasi ilgiau negu galima – kitaip tariant, nepaiso jokių rekomendacijų. Tėvai taip pat turėtų ne skatinti ar lydėti jaunuolius į soliariumą, bet patarti saikingai juose lankytis. Deginantis galima gana saugiai, darant tai protingai – pagal visas rekomendacijas. Nepamirškite, kad soliariume patiriamas poveikis odai skatina jos senėjimą, pigmentinių dėmių atsiradimą, spartina odos vėžio vystymąsi!


VILNIAUS VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS PATARIA:

įsidėmėti, kad net ir patys veiksmingiausi gaminiai, skirti apsaugai nuo UVA ir UVB spindulių, negali užtikrinti visiškos apsaugos nuo ultravioletinių spindulių keliamo pavojaus; iki šiol nėra įtikinamų mokslinių įrodymų, kad nuo saulės poveikio apsaugantys gaminiai gali sutrukdyti atsirasti melanomai;
nuo tiesioginių saulės spindulių saugoti ne tik labai jautrią veido, kaklo, krūtinės odą, bet ir galvą, pridengiant šiaudine skrybėle ar gerai orą praleidžiančiu audeklu;
pasirinkti tinkamą aprangą: geriausia apranga yra iš natūralaus pluošto audinių, balta arba šviesi, laisva, skalbiama kasdien;
avėti lengvą, natūralaus pluošto avalynę;
vengti saulės tuomet, kai žmogaus šešėlis yra trumpesnis už ūgį;
dėvėti kokybiškus akinius nuo saulės (akių ragena, tinklainė ir lęšiukas yra labai jautrūs saulės spinduliams, tiesioginiai saulės spinduliai gali pagreitinti kataraktos ir kitų nemelanominių akių ligų atsiradimą), kurie turėtų būti su specialiu apsauginiu ultravioletinių spindulių filtru;
prisiminti, jog lęšiai ir paprasti akiniai neapsaugo akių nuo ultravioletinių spindulių poveikio;
gerti daug skysčių (vandens su citrina, sulčių, mineralinio vandens), kai saulėje praleidžiate didesnę laiko dalį, nes prakaituojant prarandama daug skysčių;
vengti putojančių ar kofeino turinčių gėrimų, nes juos vartojant audiniai ir taip netenka daug vandens;
neapsigauti ir nepamiršti, kad debesuotą dieną ultravioletinių spindulių poveikis yra beveik toks pat kaip ir saulėtą iki 80 proc. saulės ultravioletinių spindulių vistiek prasiskverbia į odą;
nepiktnaudžiauti saule, norint išsigydyti spuogus (nors pačius spuogus UV spinduliai veikia teigiamai, bet oda aplink spuogus dėl intensyvaus saulės poveikio storėja, to pasekoje užsikemša poros ir susidaro sąlygos naujiems spuogams formuotis);
jautrią odą turintiems asmenims ir vaikams naudoti apsaugines priemones nuo saulės su ne mažesniu kaip 30 apsaugos faktoriumi.

Atsiminkite! Visų tipų ultravioletinė spinduliuotė (nesvarbu ar saulės, ar soliariumų) gali įtakoti odos vėžio vystymąsi. Dėl kiekvieno naujai atsiradusio ar pradėjusio kisti odos darinio, pasikeitusios jo spalvos ar formos, pradėjusio pleiskanoti ar šlapiuoti apgamo pasikonsultuokite su gydytoju.

Supraskite, kad jeigu Jūs ir nematote ultravioletinės spinduliuotės sukeltų padarinių organizmui dabar, tai nereiškia kad jų iš viso nėra!

Nepamirškite, kad neigiamas saulės poveikis „kaupiasi“ ir išryškėja po daugelio metų. Protingas elgesys saulėje apsaugo ne tik nuo įvairių odos pažeidimų, bet ir kitų sveikatos sutrikimų. Tad išmokime draugauti su saule.

Literatūros šaltiniai:

World Health Organization (WHO) “Sunbeds, tanning and UV exposure”
WHO “Ultraviolet radiation and human health”
National Cancer Institute, Cancer Trends Progress Report – 2009/2010 Update “Sun Protection”
http://skincancer.about.com/od/skincancerbasics/a/melanoma_young.htm


Informaciją parengė:
Dovilė Jakubavičiūtė
Vilniaus visuomenės sveikatos biuro
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Tel. 8 5 2711 244

dar skaitykite
2009-12-07 Mokymai „Fizinis aktyvumas ‒ kelias į sveikatą“
2009-12-22 Mokymų „Fizinis aktyvumas ‒ kelias į sveikatą" rezultatai
2009-12-23 Apie nesveiko pastato sindromą
2009-12-24 Atostogauk sveikai!
2009-12-24 Fizinis aktyvumas – kelias į sveikatą
2010-03-22 Vanduo maitina, gaivina, valo ir suteikia gyvybę
2010-04-08 Sveikas maistas – sveikas vaikas
2010-04-22 Paskirtas naujas UAB „Ilsanta“ generalinis direktorius
2010-04-27 Rengiama nemokama paskaita apie astmą
2010-04-29 Aktorius G. Arbačiauskas koncertavo astma sergantiems vaikams
2010-05-03 “ŠIAURIETIŠKO ĖJIMO“ PRISTATYMAS VILNIAUS MIESTO SENJORAMS
2010-05-05 Centralizuotai tiekiamo geriamojo vandens kokybė Vilniuje 2009m.
2010-05-12 Programa „ Pabusk su mankšta“
2010-05-14 Arterinė hipertenzija – „Nebylioji žudikė“
2010-05-14 Šiaurietiško ėjimo žygio rezultatai
2010-05-27 Kvietimas į renginį – Tarptautinę vaikų gynimo dieną
2010-05-28 Moterims rūkymas daro didesnę žalą nei vyrams
2010-06-02 Tarptautinę vaikų gynimo dieną – dėmesys mažųjų sveikatai
2010-07-22 Kad vaikelis ir mamytė būtų sveiki
2010-07-28 Dėmesio! Deginantys augalai
2010-07-29 Maitinti krūtimi patogu, praktiška ir ekonomiška
2010-11-16 Cukrinis diabetas - sparčiai plintanti liga
2010-11-16 Gyvūnas vaikui - draugas ar priešas?
2011-04-07 Atsakingai vartokime antibiotikus
2011-08-10 Paslaptingasis letargo miegas
2011-12-07 Gydytojai rekomenduoja vartoti melsvadumblį spiruliną
Sveikata, vaistai, skiepai ir kelionė – ką privalote žinoti?
apklausa
Ar Jums svarbi farmacinė paslauga vaistinėje?
Taip, aš visada klausiu vaistininko patarimo
Ne, užtenka gydytojo paskyrimo vartoti vaistą
Ne, aš pats susirandu reikiamos informacijos apie vaistą
Neturiu nuomonės

Naudojimosi taisyklės
e-vaistine | Struktūra | Prisijungti | Kontaktai | e-Sprendimas
 
© 2005-2015 e-vaistine.lt Visos teisės saugomos. Be raštiško sutikimo kopijuoti draudžiama.