2010-05-05
Mininint vandentiekiečių dieną, Vilniaus m. savivaldybės visuomenės sveikatos biuras informuoja.
Vilniuje gyventojams centralizuotai tiekiamas požeminis vanduo iš giluminių gręžinių, kai tuo tarpu estai, švedai ar lenkai, ir daugelis kitų geria išvalytą paviršinį cheminiu būdu apdorotą vandenį, kurio kokybė ir skonis neprilygsta mūsų vandeniui. Vanduo iš čiaupo savo kokybe, nenusileidžia pilstomam ir parduodamam vandeniui.
Beveik visi mikroelementai, esantys vandenyje, reikalingi žmogaus organizmui. Su geriamuoju vandeniu į žmogaus organizmą patenka nuo 1 iki 10 proc. reikalingų per parą mikroelementų kiekio (Fe, Mg, Mo, Co, F, Sr). Tačiau jų perteklius vandenyje sąlygoja įvairius funkcinius sutrikimus ir ligas. Todėl šių medžiagų koncentracijos (vertės) griežtai ribojamos.
Vilniuje 2009 m. centralizuotai tiekiamą geriamąjį vandenį sostinėje vartojo 94,8% gyventojų, 5,2% apsirūpino geriamuoju vandeniu individualiai.
Didžiausioji dalis Vilniaus gyventojų vartoja vandenį tiekiamą iš Antavilių vandenvietės, kuri vandeniu aprūpina: Šnipiškių, Žirmūnų, Antakalnio, Dvarčionių, Turniškių, Santariškių, Valakampių, Jeruzalės, Fabijoniškių, Baltupių, Pašilaičių, Justiniškių, Šeškinės, Viršuliškių mikrorajonus. Šios vandenvietės kokybiniai rodikliai vieni geriausių, lyginant su kitomis.
Geriamasis vanduo turi atitikti šiuos reikalavimus:
Jame negali būti patogeninių mikroorganizmų, virusų ir pirmuonių;
Vanduo turi turėti geras organoleptines (skonio, kvapo, skaidrumo ir kt.) savybes;
Vandenyje negali būti toksinių medžiagų ir druskų daugiau nei leidžia normatyvai.
Vyrauja nuostata, kad indikatoriniai rodikliai tiesiogiai nesietini su kenksmingu poveikiu žmonių sveikatai, tačiau neatsiejamai parodo geriamojo vandens savybes, jo ruošimo ir tiekimo technologijų trūkumus. Kai aptinkami padidinti bendrosios geležies, mangano, amonio kiekiai ar didesnis drumstumas, leistinų normų viršijimo priežastimis gali būti geriamojo vandens ruošimo ir tiekimo technologijų pažeidimai.
Geriamojo vandens, kurio indikatorinio rodiklio (bendrosios geležies) vertė ženkliai viršijama, kokybė bei juslinės savybės yra blogesni, toks vanduo gali kelti riziką vartotojų sveikatai. Tokį teiginį įvertino ir patvirtino Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas. Geležies perteklius žmogaus organizme gali sukelti ligą, vadinamą hemochromatoze, o trūkumas anemiją.
2009m. Žemųjų Panerių, Trakų Vokės, Daniliškių, Bukčių, Vingio parko, Bičių korio vandenvietėse bendrosios geležies ir (ar) mangano koncentracijos viršija HN 24: 2003 nustatytas normas. Manganas siejamas su su kvėpavimo, reprodukcinės sistemos sutrikimais.
Dėl didelio geležies kiekio vamzdynuose susidaro nuosėdos, susiaurinančios vamzdžio skerspjūvį, todėl pasikeitus vandens tekėjimo krypčiai ar slėgiui, vartotoją pasiekia drumzlinas vanduo. Per didelis geriamojo vandens drumstumas 2009 m. buvo Daniliškių ir Trakų Vokės, Bičių korio vandenvietėse.
Informaciją parengė:
Šarūnas Alasauskas
Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistas
Mob.8-656-68684
|