Elektronine vaistine
 
2024 kovo 19 d., antradienis e-vaistinė | Struktūra | Prisijungti | Kontaktai
farmacija|vaistinės|vaistai|vaistažolės|sveikata|negalavimai
 
vaistažolės
fitoterapija
vaistiniai augalai
nuodingi vaistiniai augalai
renkame vaistažoles
vaistažolių preparatai: kaip ruošti?
vaistažolių mišiniai pagal poveikį
liaudies medicinos receptai
vaistažolių horoskopai
forumas
Eteriniai aliejai
Vaistininkė Ramunė Junkienė
2005-09-30


Eteriniai aliejai - tai sudėtingi, daugiakomponentiniai, įvairios cheminės struktūros medžiagų mišiniai. Į vieno augalo eterinio aliejaus sudėtį gali įeiti nuo keleto iki keliasdešimties komponentų. Didesnė dalis šių junginių priklauso terpenams (tarpusavyje susijungusios izopreno molekulės). Jie išsiskiria aromatingu, tam tikrai augalų rūšiai būdingu kvapu ir panaudojami ne tik aromaterapijoje, bet ir maisto pramonėje.

Eteriniai aliejai labiausiai paplitusios veikliosios medžiagos augalų pasaulyje – juos kaupia 2500 augalų rūšių. Augalai juos kaupia žieduose, vaisiuose, šaknyse, šakniastiebiuose, medienoje, žievėje, o dažniausiai lapuose ir žolėje. Augalo eterinio aliejaus sudėtis įvairiose augalo dalyse gali skirtis. Pvz, cinamono žievės eterinis aliejus skiriasi nuo kaupiamo šaknyse ir lapuose.

Kadangi eteriniai aliejai didelėmis koncentracijomis gali būti nuodingi pačių augalų ląstelėms, jie kaupiami specialiose eterinių aliejų talpyklose: tai vadinamos egzogeninės (liaukiniai plaukeliai) ir endogeninės (specialios sekrecinės ląstelės) talpos.

Eteriniai aliejai gali būti gaunami destiliuojant vandens garais, kadangi jie gerai garuoja kartu su vandens garais. Todėl gaminant arbatas indą reikėtų uždengti, kad neprarasti per daug eterinių aliejų. Eterinis aliejus iš citrusinių vaisių žievelių gaunamas išspaudimo būdu.

Eteriniai aliejai turi būti rūpestingai laikomi, kadangi šviesos, deguonies ar šilumos poveikyje skyla arba kietėja.

Klasifikacija

Didelę dalį eterinių aliejų sudėties sudaro terpenai, kurie klasifikuojami pagal struktūroje esančių izopreno molekulių skaičių: 1 izopreno molekulė – pusiauterpenai, 2 - monoterpenai, 3 – seskviterpenai, 4 - diterpenai, 6 - triterpenai, 8 – tetraterpenai, 100-5000 - politerpenai. Pagal cheminę sandarą eteriniai aliejai gali būti priskiriami alifatiniams ar cikliniams, daugiausia nesotiems angliavandeniliams, alkoholiams, aldehidams, ketonams, rūgštims, esteriams ir eteriams. Pasitaiko ir aromatinių junginių.

Veikimas

Eterinius aliejus kaupiantys augalai vartojami esant įvairiems negalavimams. Veikimas dažnai priklauso ir nuo greta kaupiamų, kitų veikliųjų medžiagų.

1. Antiseptinis poveikis – veikia antimikrobiškai slopindami bakterijų augimą ar žudydami bakterijas ir grybelius, pvz, eukalipto lapai, čiobrelio žolė.

2. Spazmolitinis (kraujagysles plečiantis) poveikis, pvz, pipirmetės, šalavijo, kmynų eterinis aliejus. Tokį poveikį gali suteikti ir greta kaupiamos, kitos veikliosios medžiagos.

3. Gerina atsikosėjimą padidindami sekreto išsiskyrimą viršutiniuose kvėpavimo takuose, kadangi dirgina odą ir gleivines. Taip pat gali suskystinti sekretą ir taip pagerinti jo pasišalinimą, pvz, anyžiaus vaisiai, eukalipto lapai, beržų pumpurai, čiobrelio žolė.

4. Veikia nervų sistemą raminančiai, pvz, valerijono šaknis, melisos žolė .

5. Gerina virškinimą dirgindami skonio receptorius. Tokiu būdu eteriniai aliejai pagerina apetitą ir refleksiškai padidina skrandžio sulčių sekreciją, pagerina peristaltiką. Pvz, ajero šakniastiebiai, anyžiaus vaisiai , kmyno vaisiai, imbieras. Dažnai greta būna kaupiami ir kartumynai, kurie taip pat pasižymi šiomis savybėmis.

6. Skatina šlapimo išsiskyrimą, pvz, kadagio vaisiai.

7. Skatina tulžies sekreciją atpalaiduodami lygiuosius tulžies latako raumenis, pvz, baziliko žolė.

8. Panaudojami kaip skonį gerinanti priemonė vaistų ruošimui, pvz, mentolis.

Literatūros sąrašas


dar skaitykite
Vaistinės augalinės žaliavos kokybė
Fitoterapija-gydymas augalais
Kaip veikia augalai?
Kurie vaistai geresni: augaliniai ar cheminiai?
Ką gydo augalai?
Vaistažolių vartojimas
Veikliosios medžiagos: alkaloidai
Žodynas
apklausa
Ar Jums svarbi farmacinė paslauga vaistinėje?
Taip, aš visada klausiu vaistininko patarimo
Ne, užtenka gydytojo paskyrimo vartoti vaistą
Ne, aš pats susirandu reikiamos informacijos apie vaistą
Neturiu nuomonės

Naudojimosi taisyklės
e-vaistine | Struktūra | Prisijungti | Kontaktai | e-Sprendimas
 
© 2005-2015 e-vaistine.lt Visos teisės saugomos. Be raštiško sutikimo kopijuoti draudžiama.