Elektronine vaistine
 
2024 liepos 22 d., pirmadienis e-vaistinė | Struktūra | Prisijungti | Kontaktai
farmacija|vaistinės|vaistai|vaistažolės|sveikata|negalavimai
 
vaistažolės
fitoterapija
vaistiniai augalai
nuodingi vaistiniai augalai
renkame vaistažoles
vaistažolių preparatai: kaip ruošti?
vaistažolių mišiniai pagal poveikį
liaudies medicinos receptai
vaistažolių horoskopai
forumas
Kaip rinkti vaistažoles?
Vaistininkė Ramunė Junkienė
2006-09-28


Džiovintų vaistažolių ar vaistinių augalų preparatų galima įsigyti vaistinėse, o galima pasiruošti ir patiems. Tačiau būtina atminti, kad reikia turėti pakankamai žinių, leidžiančių atpažinti augalus, skirti juos nuo nuodingų, žinoti kokias augalo dalis, kuriuo metu ir kaip rinkti.
Žinotina, kad neteisingas vaistinių augalų vartojimas gali žaloti organizmą. Be to, rizikinga vartoti preparatus, kurie pagaminti iš stipriai veikiančių ir nuodingų augalų. Todėl savarankiškai rinkti ir vartoti kaip liaudies medicinos priemones nuo įvairių ligų galima tik nenuodingų vaistinių augalų dalis.

Kur rinkti?

Negalima rinkti vaistažolių miestuose ar kitose užterštose vietovėse, taip pat augančių greta didelių pasėlių ar sodinukų plotų, kadangi pastarieji gali būti nupurkšti herbicidais ar kitais chemikalais. Rinkti vaistinius augalus, ypač žoles, reikia toli nuo pramonės įmonių, autokelių ir kt. Neverta rinkti vaistažolių ir parkuose, kitose poilsio vietose. Paprastai tokios vaistažolės neturi gydomojo poveikio, kadangi sukaupia pramonės ir buitines atliekas, daugelio junginių skilimo produktus.
Geriausia rinkti laukuose, pievose, kur retai įžengia žmogus. Vaistiniai augalai, surinkti tikrame miške, pasižymi unikaliomis gydomosiomis savybėmis. O pačios geriausios ir efektyviausios vaistažolės surenkamos priekalnėse ir kalnų aikštelėse, kur dirvožemis turtingas mineralais, o oras nepaprastai grynas ir švarus.

Saugokime gamtą!

Natūraliose augimvietėse negalima augalų „išrauti su visomis šaknimis“. Reikia rinkti tik tas augalo dalis, kurios reikalingos žaliavai. Tik renkant vienmečių augalų žaliavą, galima juos išrauti.
Negalima vienoje vietoje nurinkti visus augalus. Renkant antžemines žolinių augalų dalis, privaloma palikti ne mažiau kaip 30 %, o kasant požemines augalų dalis (šaknis, šakniastiebius) - 70 % nepažeistų augalų. Tuomet kitais metais išaugs naujos atžalos.
Šaknys, šakniagumbiai ir svogūnai kasami po sėklų subrendimo ir išbarstymo, atsirenkant - smulkiąsias šaknis reikia palikti dirvoje. Jeigu kasamų augalų sėklos dar neišbirę, jos surenkamos ir pasėjamos į iškastas vietas.
Skinti pumpurus galima tik nuo augalo šoninių šakų ir ne aukščiau kaip iki 1/3 augalo aukščio.
Skinant lapus nuo sumedėjusių augalų, reikia stengtis, kad nenukentėtų jų gyvybingumas. Leidžiama surinkti ne daugiau kaip 40 % lapų nuo vieno medžio. Pjauti augalus ar jų dalis reikia aštriu peiliu - taip mažiau nukenčia likusios augti augalų dalys.

Rinkimo laikas

Antžeminė augalo dalis (žolė) renkama nukritus rasai, saulėtą dieną. Geriausias laikas rinkti žolę – prieš augalo žydėjimą ar jo pradžioje; šaknis – rudenį, rečiau pavasarį; žievę – anksti pavasarį, iki spės išsiskleisti pirmieji pumpurai; lapus – prieš žydėjimą ar jo metu; pumpurus – iki išsiskleis; žiedus – žydėjimo pradžioje; sėklas ir vaisius – kai visiškai sunoksta.

Šviežios žaliavos laikymas

Surinkta vaistinė augalinė žaliava išrūšiuojama į atkirus indus. Būtina stebėti, kad augalai ir jų dalys nebūtų suspausti, jų negalima laikyti taroje ilgiau nei 3-4 valandas (kartais ir 1-2 valandas), kadangi jie susiguli, sušyla ir genda. Atminkite, kad pažeidžiant rinkimo taisykles, prastėja žaliavos kokybė ir gydomosios savybės. Ilgai nedelsiant šviežią žaliavą reikia džiovinti.

Literatūros sąrašas

dar skaitykite
Kokias vaistažoles ribojama ir draudžiama rinkti?
Vaistažolių džiovinimas
Vaistažolių laikymas
apklausa
Ar Jums svarbi farmacinė paslauga vaistinėje?
Taip, aš visada klausiu vaistininko patarimo
Ne, užtenka gydytojo paskyrimo vartoti vaistą
Ne, aš pats susirandu reikiamos informacijos apie vaistą
Neturiu nuomonės

Naudojimosi taisyklės
e-vaistine | Struktūra | Prisijungti | Kontaktai | e-Sprendimas
 
© 2005-2015 e-vaistine.lt Visos teisės saugomos. Be raštiško sutikimo kopijuoti draudžiama.