Elektronine vaistine
 
2024 kovo 19 d., antradienis e-vaistinė | Struktūra | Prisijungti | Kontaktai
farmacija|vaistinės|vaistai|vaistažolės|sveikata|negalavimai
 
vaistažolės
fitoterapija
vaistiniai augalai
nuodingi vaistiniai augalai
renkame vaistažoles
vaistažolių preparatai: kaip ruošti?
vaistažolių mišiniai pagal poveikį
liaudies medicinos receptai
vaistažolių horoskopai
forumas
Eleboras – Kaukazinis čėras (lot. Helleborus caucasicus)
Vaistininkė Ramunė Junkienė
2006-05-10


Botaninis augalo pavadinimas: Kaukazinis čėras – Helleborus caucasicus A. Braun.
Sinonimai: Rytinis eleboras; Helleborus orientalis Lam., H. atrorubens, H. antiquorum, H. kochii, H. olympicus
Šeima: Vėdryniniai – Ranunculaceae
Liaudiški pavadinimai: maroznikas, moroznikas (rus.), sniego rožė (vok.)

Aprašymas. Kaukazinis čėras – tai daugiametis visžalis 25-50 cm aukščio žolinis augalas. Turi trumpą, storą, šakotą šakniastiebį, iš kurio išauga daug tamsiai rudų šaknų. Antžeminė augalo dalis susideda iš 2-4 stambių, storų ir odiškų, tamsiai žalios spalvos, ilgakočių, giliai plaštakiškai suskaldytų pamatinių lapų. Lapai prisitvirtinę ant ilgo žiedynkočio, kuris turi 1-2 žiedus. Iš išorės žiedai atrodo gelsvi, su tamsiomis gyslelėmis, viduje – raudoni, šviesiai rudi, geltoni. Pietuose čėras žydi gruodžio-kovo mėn., vidurio juostoje – balandžio-gegužės mėn. 18-25 dienas. Visos augalo dalys labai nuodingos!

Paplitimas. Kaukazinis čėras paplitęs Šiaurės Kaukaze, Gruzijoje, Turkijoje, Graikijoje.

Augimvietės. Auga krūmynuose, šviesiuose miškuose, pamiškėse, pakalnių rajonuose, kalnuose. Auginamas dekoratyvinėje sodininkystėje. Mėgsta drėgną, gerai drenuojamą, neutralų ar kalkingą priemolio dirvožemį, pavėsingas ar pusiau pavėsingas vietas.
Pasaulyje žinomos iš viso apie 25 Helleborus genties rūšys. Lietuvoje auginamos šios čėro rūšys: dvokiantysis čėras (Helleborus foetidus L.), baltažiedis čėras (Helleborus niger L.), žaliažiedis čėras (Helleborus viridis L.).

Vaistinė žaliava. Čėro šakniastiebiai su šaknimis (Hellebori rhizoma cum radicibus) kasami kovo mėn. Nuvalomos žemės, storesni šakniastiebiai skeliami išilgai. Gerai išdžiovinta žaliava yra tamsiai rudos spalvos, nemalonaus kvapo, saldžiai kartoko skonio.

Veikliosios medžiagos. Šakniastiebiuose ir šaknyse yra širdį veikiančių glikozidų (dezglikogelis, korelborinas K), steroidinių saponinų mišinys (anksčiau vadintas heleborinu), riebalinio aliejaus ir kt.

Poveikis. Graikų kalboje elao reiškia žudyti, o bora – nuodas. Tai pabrėžia ypač stiprų ir nuodingą augalo veikimą.
Čėro širdį veikiantys glikozidai veikia į centrinę ir periferinę nervų sistemą, stiprina širdies raumens susitraukimą (kardiotoninis poveikis), tuo pačiu pagerina vidaus organų kraujotaką, sustiprina šlapimo išsiskyrimą (diurezę) ir pašalina perteklinius skysčius (mažėja edemos).

Indikacijos. Čėro preparatai medicinoje gydymo tikslams nebevartojami. Galėtų būti vartojami lėtiniam širdies nepakankamumui gydyti, tačiau yra per daug toksiški ir pavojingi. Tam tikslui yra kitų vaistinių žaliavų, kaupiančių stipraus poveikio širdį veikiančius glikozidus: pavasarinio adonio žolė, rusmenės lapai, strofanto sėklos.

Bulgarijoje liaudies medicina išoriškai vartoja acte virtą čėro šaknį kaip priemonę nuo plikimo, pleiskanų, pūliuojančių žaizdų praplovimui.

Yra nuomonių, kad čėro širdį veikiantys glikozidai veikia į serotonino apykaitą ir sukelia raminantį bei apetitą mažinantį poveikį. Todėl čėro šaknų preparatas, vadinamas "moroznik", plačiai vartojamas kaip viršsvorį mažinanti priemonė, nepaisant jo žalingo poveikio sveikatai. Preparatas ypač populiarus Rusijoje, tačiau jį vartoti itin pavojinga. Labiau tikėtina, kad svorį mažinantis efektas pasireiškia dėl organizmo apnuodijimo, kai organizmas stengiasi pašalinti į jį patekusius nuodus padidindamas diurezę. Be to, toks preparatas Lietuvoje net neregistruotas ir apskritai juo draudžiama prekiauti.

Apsinuodijimas. Kadangi augalas labai nuodingas, gydymo tikslams jo vartoti negalima. Apsinuodyti galima ne tik perdozavus, bet ir ilgą laiką vartojant įprastomis dozėmis - nuodingos medžiagos organizme palaipsniui kaupiasi.
Per didelės čėro širdį veikiančių glikozidų dozės gali sukelti graužimo jausmą burnos ertmėje, pykinimą, vėmimą, dingti apetitas, prasidėti viduriavimas, pasireikšti nervų sistemos sutrikimai - galvos skausmai, nerimas, nemiga, depresija ar regėjimo sutrikimai. Galiausiai tai gali sukelti bradikardiją, skilvelių virpėjimą ir net sustoti širdis.


Nuotrauka: http://www.websad.ru

Literatūros sąrašas

dar skaitykite
Adonis, pavasarinis
Durnaropė, paprastoji
Gailis, pelkinis
Mauda, dėmėtoji
Pakalnutė, paprastoji
apklausa
Kas labiausiai lemia Jūsų pasirinkimą perkant vitaminus vaistinėje?
kaina
reklama
sudėtis
vaistininko patarimas
gamintojas
gydytojo rekomendacija

Naudojimosi taisyklės
e-vaistine | Struktūra | Prisijungti | Kontaktai | e-Sprendimas
 
© 2005-2015 e-vaistine.lt Visos teisės saugomos. Be raštiško sutikimo kopijuoti draudžiama.