Ką daryti, jei įsisegė erkė? |
Isisiurbusią erkę reikia kuo greičiau pašalinti. Sudėtinga pirštais ištraukti erkę taip, kad jos nesuspausti, nesutraiškyti ir neapsikrėsti, jei erkė turi ligos sukėlėjų. Todėl geriausia tai daryti mažu specialiu pincetu, suimant erkę už galvos (ne už kūnelio!). Traukiama lėtai, sukant prieš laikrodžio rodyklę. Ištraukus, įkandimo vieta nuplaunama muilu. Jei erkės kūnas nutrūksta ir galva pasilieka odoje, kad ją pašalinti, reikia kreiptis į gydytoją.
Negalima įsisiurbusios erkės tepti aliejumi, kokiais nors tepalais, tikintis, kad ji uždus ir lengviau ją bus pašalinti. Įrodyta, kad tokios priemonės dar labiau pablogina situaciją, nes erkė pradeda gausiau gaminti seilių ir taip paskleidžia daugiau infekcijos sukėlėjų.
Ištraukus erkę, reikia ištirti, ar ji nėra užsikrėtusi Laimo ligos sukėlėjais. Tam tikslui gyva erkė patalpinama į stiklinį buteliuką su oro tarpeliu, kuris laikomas vėsiai, ir gabenama į laboratoriją. Tokiomis sąlygomis erkė gali išgyventi ir kelias paras. Jei erkė nebegyva, reikia atlikti kraujo tyrimą: pirmąkart iškart po įkandimo, antrąkart po 3-4 savaičių.
Erkinio encefalito profilaktikai švirkščiamas imuninis serumas, jei prieš tai nebuvo pasiskiepyta.
|
|