Elektronine vaistine
 
2024 kovo 19 d., antradienis e-vaistinė | Struktūra | Prisijungti | Kontaktai
farmacija|vaistinės|vaistai|vaistažolės|sveikata|negalavimai
 
negalavimai
pirmos pagalbos atmintinė
ligos
kiaulių gripas
peršalimas
bakterinės infekcijos
žalingi įpročiai
akys
forumas
Kiaulių gripas – plitimas, simptomai, gydymas
Kas yra kiaulių gripas?
Kiaulių gripas – tai liga, kuria daugiausia serga kiaulės ir tik retais atvejais ji perduodama žmogui. Pandemiją sukėlęs vadinamasis kiaulių gripas yra ne kas kita kaip naujai mutavęs kiaulių gripas, kuriuo serga tik žmonės. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) netgi yra pasiūliusi nebevadinti šios ligos kiaulių gripu, kadangi kiaulės šiuo sparčiai tarp žmonių plintančiu gripu neserga. Medicina šį gripą tiesiog vadina A(H1N1) gripu.

A(H1N1) gripo atsiradimas ir plitimas
Staigios mutacijos įvyksta tarp dviejų ar daugiau gripo virusų štamų, kurie tarpusavyje pasidalina savo genetine informacija. Tokiu būdu iš nekenksmingo arba tik gyvūnams pavojingo virusų štamo, gali atsirasti agresyvūs štamai, kurie pakelia nepalankias sąlygas ir prieš kuriuos dar nėra susiformavusio imuniteto. Kiaulės yra ypač tinkamos susidaryti naujiems pavojingiems virusams. Taip yra todėl, kad kiaulių ląstelės vienu metu gali būti labai lengvai užkrėstos kelių štamų gripo virusais. Dabartinis kiaulių gripo virusas A(H1N1) rekombinavo iš dviejų štamų kiaulių gripo, vieno štamo paukščių gripo ir vieno štamo žmogaus gripo.

Pirminis vadinamojo kiaulių gripo židinys užfiksuotas Meksikoje, todėl kiaulių gripas dar vadinamas Meksikietišku gripu. Ligą sukeliantis naujasis virusas priklauso A tipo gripo virusams, kurie žinomi jau 80 metų. Šis gripo tipas turi daug potipių, kurie skirstomi pagal baltymo sandarą į H (hemagliutinino) ir N (neuraminidazės). Dauguma potipių yra nekenksmingi arba pavojingi tik gyvūnams. Kiaulių gripas priklauso gripo A potipiui H1N1, sukeliančiam gripą, kurio klinika panaši į sezoninio gripo, ir plintančiam oro lašeliniu keliu.

Simptomai
Kiaulių gripo simptomai panašūs į sezoninio gripo:

• Karščiavimas, šaltkrėtis
• Sąnarių, galvos ar gerklės skausmai
• Akių paraudimas ar uždegimas
• Sloga
• Dirginantis sausas kosulys
• Silpnumas, nuovargis
• Apetito nebuvimas ar sumažėjimas

Taip pat gali pasireikšti pykinimas, vėmimas ir viduriavimas (ypač mažiems vaikams), kurie įprastai nebūdingi sezoniniam gripui. Kuris virusas sukėlė gripą tiksliai nustatyti galima tik laboratoriniais tyrimais. Šiuo metu Lietuvoje tokie tyrimai dėl A(H1N1) gripo atliekami į ligoninę paguldytiems asmenims, vaikams, nėščioms moterims.

Kaip ir įprastu gripu, kiaulių gripu sergama lengva arba sunkia forma. Sunkios formos atveju vystosi komplikacijos: plaučių uždegimas, bakterinis sepsis, vidurinės ausies uždegimas, širdies raumens uždegimas.

Gydymas
1. Karantinas
Dauguma atvejų gydytojas paskiria gydytis namuose. Tik tie, kam pasireiškė komplikacijos (gyvybei pavojingos būklės, karščiavimas virš 40 °C temperatūros), yra guldomi į ligoninės skyrių. Nesvarbu, ar ligonis gydosi namuose, ar ligoninėje, jis turi būti karantine. Virusas H1N1 yra lengvai užkrečiamas. Prie sergančiojo negalima prisiartinti arčiau nei per 2 metrus. Jei reikia atnešti ligoniui maistą, geriau jį palikti prie durų. Apkabinimai ir bučiniai su ligoniu yra draudžiami. Tik praėjus 7 paroms, kai pasveikstama, ligonis gali ir vėl turėti artimus kontaktus su kitais žmonėmis.

2. Poilsis ir daug skysčių
Kas blogai jaučiasi, paprastai daug miega. Atkreipkite dėmesį ypač į vaikus, kad jie deramai ilsėtųsi. Kiaulių gripas labai alina orgaznizmą ir bet kokia kita papildoma apkrova jį silpnina papildomai. Nesvarbu jaunas ar senas organizmas, reikia gerti daug skysčių. Dėl gripo simptomų - prakaitavimo, viduriavimo ir vėmimo - organizmas praranda daug skysčių ir mineralinių medžiagų. Abeji turi būti atstatyti nedelsiant. Geriausia gerti negazuotą mineralinį vandenį ir arbatas.

3. Vaistai nuo gripo
Vaistai nuo gripo tik šiek tiek palengvina gripo simptomus ir sutrumpina ligos trukmę 1-2 dienomis. Be to, tyrimai parodė, kad norint sulaukti tokio poveikio šiuos vaistus reikia pradėti vartoti kaip įmanoma greičiau - praėjus ne daugiau 2 dienoms nuo gripo simptomų pasireiškimo.

Žinomi vaistai nuo gripo – Tamiflu (oseltamiviras), Relenza (zanamiviras) ir visiškai nauji, klinikinių tyrimų etape – Peramivir. Jei esate sveiki, geriau nevartokite šių vaistų profilaktikai. Vartokite juos tik gydytojui paskyrus.

Tamiflu kai kuriose šalyse vertinamas prieštaringai. Nepageidaujami poveikiai: vėmimas pasireiškia 8 %, pykinimas – 7,9 % ir pilvo skausmai – 2,2 % pacientų. Labai mažai daliai vartojusių Tamiflu pasireiškė haliucinacijos, traukuliai. Dabar šiuo vaistu gydomi ir maži vaikai, nors anksčiau vaikams iki 6 metų nebuvo skiriamas. Japonijoje gydytojai įspėti dėl šio vaisto skyrimo paaugliams, nes užfiksuota paslaptingų savižudybės atvejų. Be to, būta atvejų, kai Tamiflu neturėjo jokio poveikio. Tamiflu tiekiamas tabletėmis, kurios geriamos keletą dienų.

Apie Relenza panašių nepageidaujamų poveikių, įspėjimų ar neveiksmingumo iki šiol nėra žinoma. Labai retais šalutiniais poveikiais (gali pasireikšti mažiau kaip 1 iš 10 000 pacientų) įvardijami dusulys, staiga atsiradęs sunkumas kvėpuoti, odos išbėrimas, dilgėlinė, veido, burnos pabrinkimas. Relenza tiekiama inhaliuojamais dozuotais milteliais. Jų negalima vartoti vaikams iki 5 metų.

Visai neseniai farmacijos kompanija BioCryst Pharmaceuticals sukūrė naują vaistą nuo gripo Peramivir, kuris šiuo metu yra tiriamas Azijoje. Šis vaistas yra III-oje klinikinių tyrimų stadijoje. Didelis privalumas, kad vaistas yra injekcine forma ir sušvirkščiamas tiesiai į kraują, todėl gali tiesiogiai pasiekti plaučius, kuriuos gali būti apėmusi gripo infekcija. Be to, jis gerai tinka sunkiai sergantiems ligoniams, kurie nebegali praryti tabletės ar įkvėpti miltelių.

Naujas atradimas gripui gydyti – švitrūnas (Cistus incanus L.), vaistinis augalas iš Viduržemio jūros regiono. Berlyno Charite medicinos universiteto atlikti klinikiniai tyrimai nustatė, kad šio augalo ekstraktas "Cystus052" gali būti taip pat veiksmingas gydant gripą kaip ir neuraminidazės inhibitoriai Tamiflu ar Relenza.


dar skaitykite
Kaip apsaugoti save ir kitus nuo kiaulių gripo?
apklausa
Ar Jums svarbi farmacinė paslauga vaistinėje?
Taip, aš visada klausiu vaistininko patarimo
Ne, užtenka gydytojo paskyrimo vartoti vaistą
Ne, aš pats susirandu reikiamos informacijos apie vaistą
Neturiu nuomonės

Naudojimosi taisyklės
e-vaistine | Struktūra | Prisijungti | Kontaktai | e-Sprendimas
 
© 2005-2015 e-vaistine.lt Visos teisės saugomos. Be raštiško sutikimo kopijuoti draudžiama.