Elektronine vaistine
 
2024 rugsėjo 17 d., antradienis e-vaistinė | Struktūra | Prisijungti | Kontaktai
farmacija|vaistinės|vaistai|vaistažolės|sveikata|negalavimai
 
negalavimai
pirmos pagalbos atmintinė
ligos
kiaulių gripas
peršalimas
bakterinės infekcijos
žalingi įpročiai
akys
forumas
Kosulys
Kosulys labai svarbus organizmo apsauginis refleksas – kosint iš kvėpavimo takų pašalinami svetimkūniai. Tai ne liga, o daugelio ligų simptomas.
Kalbant apie peršalimą, dažniausiai pradžioje pasireiškia sausas, tai yra neproduktyvus kosulys, kuris vėliau pereina į drėgną – produktyvų. Kvėpavimo takuose pradeda gamintis daugiau gleivių (sekreto), kurios tampa klampesnės nei įprastai. Tokios gleivės sunkiau pasišalina ir, dirgindamos kvėpavimo takuose esančias laisvas nervų galūnėles, jos sukelia kosulį. Kad virusinė infekcija nesikomplikuotų, tai yra greta neprasidėtų bakterinė infekcija, šios gleivės turi būti iškosėtos.

Gydymas

Savigyda susirgus peršalimu ir pasireiškus kosuliui gali užsiimti tik sveikas suaugęs žmogus. Sergančiuosius lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis, pvz, astma ar bronchitu, ir vartojančius vaistus, kurie silpnina imuninę sistemą (pvz, kortizoną), turi apžiūrėti gydytojas. Taip pat vaikai turi būti gydomi tik po gydytojo apžiūros.

Be to, jei kosinčiam ligoniui nėra slogos ir neskauda gerklės, kosulys gali būti sukeltas visai ne peršalimo. Dažniausiai pacientai patys įtaria, kada jie kosi ne dėl peršalimo. Jei kosulys kilo dėl rūkymo, astmos ar pasireiškė gausus skrepliavimas, kai atkosimos gelsvos, žalsvos arba su krauju gleivės, reikia kreiptis į gydytoją!

Į gydytoją taip pat reikia kreiptis, jei gydomas kosulys užsitęsė ilgiau nei dvi savaites, jei dar aukščiau pakilo temperatūra, pasireiškė kvėpavimo sutrikimai ar atsirado skausmas už krūtinkaulio.

Drėgnas ar sausas kosulys?

Kosulys kosuliui nelygus. Priklausomai nuo to, ar jis sausas, ar drėgnas ir gleivingas, peršalimo atveju gali būti vartojami skirtingi vaistai. Įprastai peršalimas prasideda sausu, dirginančiu, priepuoliniu kosuliu, kuris vėliau, dažniausiai po 2-3 dienų, pereina į drėgną kosulį. Abi dėl peršalimo pasireiškusio kosulio formos gydomos skirtingai.

● Sausas kosulys

Kad sausas dirginantis kosulys mažiau vargintų, vartojami vaistai, turintys kosulį slopinančių veikliųjų medžiagų, pvz, dekstrometorfanas, kodeinas, okseladinas ir kt. Jie veikia į kosulio centrą smegenyse ir sumažina kosėjimų skaičių. Raminantys, savo sudėtyje turintys kodeino kosulio slopintojai skiriami, jei kosulys labai vargina, ypač naktimis.
Prasidėjus sausam kosuliui, dažną gelbsti ir liaudiškas gydymo būdas - karštas pienas su medumi.
Vaistažolės sausam kosuliui gydyti: piliarožė, ankstyvasis šalpusnis, islandinė kerpena, miškinė dedešva, siauralapis gyslotis. Augaliniai kosulį slopinantys vaistai tuo pačiu metu gydo ir kvėpavimo takų gleivinę, nes padengia ją gleivėmis.

● Drėgnas kosulys

Jei kosulys pagaliau pasidaro gleivingas, t.y. produktyvus, vartojami gleives skystinantys vaistai (ekspektorantai), kurių veikliosios medžiagos: acetilcisteinas, ambroksolis, bromheksinas. Pakeisdami gleivių struktūrą, jie padaro jas mažiau klampiomis ir taip palengvina atsikosėjimą.
Atsikosėjimą lengvinančios vaistažolės: anyžius, pankolis, raktažolė, saldymedis, čiobrelis.

Kosulys gali pasirodyti neišgydomas, kadangi dar keletą dienų po peršalimo kvėpavimo takai yra jautrūs ir reaguoja į kiekvieną dirgiklį. Daugelis žmonių skundžiasi sausu priepuoliniu kosuliu, kuris prasideda po šalto oro įkvėpimo.




dar skaitykite
Kaip pasireiškia peršalimas?
Kas sukelia peršalimą?
Kodėl peršalimas dažnas susirgimas?
Kokių pasekmių gali turėti peršalimas?
Kada kreiptis į gydytoją?
Gripas ar peršalimas?
Sloga
Gerklės skausmas
Karščiavimas
apklausa
Kas labiausiai lemia Jūsų pasirinkimą perkant vitaminus vaistinėje?
kaina
reklama
sudėtis
vaistininko patarimas
gamintojas
gydytojo rekomendacija

Naudojimosi taisyklės
e-vaistine | Struktūra | Prisijungti | Kontaktai | e-Sprendimas
 
© 2005-2015 e-vaistine.lt Visos teisės saugomos. Be raštiško sutikimo kopijuoti draudžiama.